Jak czytać etykiety na suplementach diety?
Niewiele osób wie, że suplementy diety to tak naprawdę środki spożywcze, które wykazują korzystne dla naszego organizmu właściwości: uzupełniają naszą dietę w potrzebne składniki, a także stanowią skoncentrowane źródło witamin lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy. Są to produkty przebadane i dopuszczone do obrotu. Bardzo ważne jest jednak, by umieć poprawnie odczytać informacje zawarte na etykiecie tego rodzaju propozycji. Jakie informuje musi zawierać opis? I na co należy zwrócić szczególną uwagę? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Etykieta suplementu diety - co powinna zawierać?
Każda etykieta suplementu diety musi być stworzona zgodnie z obowiązującym prawem i musi spełniać rygorystyczne zasady. Normy te zawarto w aktach, takich jak m.in.:
- Ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 roku o bezpieczeństwie żywności i żywienia (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 2021 z późn. zm.),
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 października 2007 roku w sprawie składu oraz oznakowania suplementów diety (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 1951),
- Rozporządzenie (WE) nr 1924/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 2006 roku w sprawie oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych dotyczących żywności (Dz. U. UE. L. z 2006 r. Nr 404, str. 9 z późn. zm.).
Jakie elementy musi więc zawierać poprawnie stworzona etykieta? Są to m.in.:
- określenie "suplement diety",
- informacja o tym, do jakiej kategorii substancji odżywczych należy dany produkt,
- dane o charakterze danej substancji,
- zalecana porcja produktu do spożycia w ciągu jednego dnia,
- ostrzeżenie dotyczące tego, co stanie się po przekroczeniu zalecanej porcji,
- notatka przypominająca, że suplementy nie mogą być stosowane jako zamiennik zróżnicowanej diety,
- stwierdzenie, że produkt powinien być przechowywany z dala od małych dzieci.
Jak czytać etykietę?
Wybierając produkt dopasowany do naszych potrzeb, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na informację o tym, ile wartościowych substancji zawiera jego dzienna porcja. Dane te powinny być podane w formie liczbowej lub w formie graficznej. W przypadku witamin i składników mineralnych, zawartość podawana jest także w procentach w stosunku do referencyjnych wartości spożycia. Dzięki poprawnemu odczytaniu tych informacji będziemy w stanie określić ile dobroczynnych składników odżywczych dostarczamy przy pomocy suplementów, a ile powinna zawierać nasza dieta.