Jak rozważnie wybierać suplementy diety?
Organizm człowieka poza białkiem, tłuszczami, węglowodanami potrzebuje do prawidłowego wzrostu, utrzymania organizmu w dobrej kondycji zdrowotnej szeregu mikroskładników, makroskładników, witamin i minerałów, które wspólnie odpowiadają za zdrowie człowieka. Brak dostatecznej ich ilości w pożywieniu, zła dieta, niezdrowe nawyki żywieniowe mogą doprowadzić do różnych dolegliwości chorobowych, a pozostawione same sobie nawet do rozwinięcia się różnych mniej lub bardziej poważnych chorób.
Jakie działania mają suplementy?
Warto od razu uciąć wszelkie dyskusje na temat leczniczej funkcji suplementów i wyraźnie powiedzieć, że suplementy diety nie leczą. Suplementy diety mają za zadanie wspierać fizjologiczne funkcje organizmu w prawidłowym ich działaniu. Zatem przyjmując suplement diety, uzupełnia się dietę pacjenta w konkretne braki witamin i minerałów, nie lecząc tak naprawdę przyczyn ich występowania. Suplementy diety zawierać zatem będą takie witaminy jak np. witaminę C, D, A, E czy witaminy z grupy B, składniki mineralne typu: wapń, magnez, żelazo, selen, cynk, krzem itp. oraz substancje wykazujące efekt odżywczy lub fizjologiczny np.: aminokwasy, enzymy, drobnoustroje probiotyczne, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, surowce roślinne, które wpływają np. na poprawę procesu trawienia i wchłaniania składników odżywczych.
Kiedy warto sięgnąć po suplementy diety?
Biorąc pod uwagę funkcje, jakie pełnią suplementy diety, warto po nie sięgnąć w okresie odczuwania wyraźnych niedoborów danych składników odżywczych w organizmie. Ważne jest, aby suplement diety trafiał w ten deficyt „mineralno-witaminowy”, a nie był przypadkowo dobranym preparatem, który poradziła przyjmować np. koleżanka z pracy. Suplement diety skutecznie pomoże przywrócić właściwy poziom minerałów, składników odżywczych w diecie, tylko jeśli będzie dobrany indywidualnie do potrzeb pacjenta. Z tego powodu tylko nielicznym osobom pomogą tzw. multipreparaty suplementujące niedobory witamin. Przyjmując „bomby witaminowe” łatwo doprowadzić do sytuacji, w której uzupełniając braki jednych witamin, przekraczamy normę w organizmie drugich, co również może się wiązać z występowaniem różnych dolegliwości chorobowych. Takie działanie po omacku prowadzi do mylnego stwierdzenia w społeczeństwie, że suplementy diety „nie działają” i są zwykłym naciągactwem, grą marketingową firm wytwarzających suplementy diety. Suplementować bowiem należy tylko te składniki, których organizmowi brakuje i pacjent nie ma fizycznie możliwości, umiejętności, by dostarczyć je z pożywieniem.
Jak dobrać do siebie suplementy diety?
Zamiast przyjmować multiwitaminy przeznaczone do ogółu lepszym rozwiązaniem będzie skierowanie swej uwagi na preparaty dobrane do danej grupy wiekowej, czy stanu fizjologicznego człowieka, w jakim akurat się znajduje. Przykładem mogą tu być preparaty dla osób starszych, uprawiających sport, kobiet w ciąży, czy też karmiących matek. Teoretycznie wszystkie składniki odżywcze i mineralne powinno się czerpać z pożywienia, jednak praktyka często pokazuje, że taka idealna dieta jest praktycznie niemożliwa do zastosowania, a ilość składników odżywczych ze względu na sposób przygotowania, czy też uprawy roślin i hodowli zwierząt jest mniejsza, niż zakładają książki. Dlatego walcząc z chronicznym brakiem czasu, warto czasem sięgnąć po konkretne preparaty, które pomogą np. w przyswojeniu składników odżywczych z jedzenia wspomogą układ odpornościowy, czy oczyszczanie organizmu z toksyn. Gdy organizm niezbyt dobrze radzi sobie z przemianą materii, odkładają się zbędne kilogramy, często przyjmowane suplementy pod okiem dietetyka pozwolą przyspieszyć metabolizm, wrócić organizmowi na właściwe tory i uporać się np. z problemem nadwagi.
Dobrze dobrane suplementy diety wspomagają prawidłowe funkcjonowanie organizmu na co dzień, kiedy nie zawsze mamy czas na to, by każdego dnia dobrze zbilansować swoją dietę, czy też w sytuacji, w których mimo usilnych starań, podejmowanych prób zdrowego i racjonalnego odżywiania odczuwamy wyraźne skutki stresu, niedoboru witamin, czy też złej pracy wątroby. Przykładem może być tu właśnie odczuwane problemy trawienne, zaburzenia pracy wątroby. O wiele szybciej przywróci się właściwe działanie układu pokarmowego, stosując zbilansowaną pod siebie dietę lekkostrawną np. z ograniczeniem tłuszczu zwierzęcego łącznie z suplementacją ostropestem, karczochem niż bez suplementacji wspomnianymi preparatami. Kluczem bowiem do zachowania zdrowia jest zdrowy rozsądek, również w obszarze suplementacji diety.